Тест-гра «Оцініть корупційні ризики у роботі ЦНАП»

ПРО ЩО ЦЕЙ ТЕСТ?

Громада Українська, з 200 тисячами мешканців, стала територіальною громадою два місяці тому, об’єднавши десять населених пунктів із загальною площею 8000 км2.

Нарешті постало питання належного ЦНАП і цей процес запропонували очолити Вам: модернізувати ЦНАП у центрі громади та створити додаткові точки доступу до адмінпослуг, щоби кожен мешканець отримував їх швидко та якісно.

Раніше Ви працювали у сільраді, в тому числі консультували по послугах районного ЦНАП. Отже, ви знайомі з багатьма мешканцями, включно з депутатами та підприємцями.

Ваше завдання – наблизити послуги до всіх мешканців та уникнути корупційних ризиків, які виникають майже на кожному етапі створення ЦНАП. У вас є невелике фінансування з місцевого бюджету та великий кредит довіри від мешканців.

ПОКАЗНИКИ УСПІШНОСТІ

Репутація
0
50
100
Бюджет
0
50
100
Кількість мешканців, які отримали доступ до послуг
0
50
100

1 із 14

Вам потрібно прийняти рішення, яку систему антикорупційного моніторингу створити у ЦНАП. Оберіть найоптимальніший варіант зважаючи на ваші ресурси.

2 із 14

Голова громади запитує про прогрес у вашій роботі і радить не витрачати занадто багато часу на тендерну документацію для вибору підрядника по ремонтно-будівельних роботах. Ваші дії?

3 із 14

Службовець ЦНАП хоче перевести сина до найкращої школи міста. На громадському заході він зустрічає директора школи і випадково чує, що той планує розширити будинок та засмучений, що бюрократія займе багато часу. Наступного дня службовець пропонує директору пришвидшити розгляд заявки на отримання дозволу на будівництво, і одночасно просить призначити його сину співбесіду. Директор розповідає вам про їх бесіду. Якою буде ваша реакція?

Антикорупційна комісія, яку ви створили, провела розслідування корупційної справи, і тепер кошти за надання адмінпослуг потрапляють до бюджету громади

4 із 14

Ви помітили, що колега регулярно забирає на власні потреби канцелярські товари. Ваші дії?

Завдяки відкритому тендеру через Prozzoro, ви уклали договір з підрядником, вартість робіт якого була низькою. На заощаджені кошти ви змогли облаштувати ще один старостат

5 із 14

У ЦНАП будуть надаватися паспортні послуги, що потребує встановлення захищеного каналу зв’язку зі спеціальним обладнанням. Це довгий процес, який затримує модернізацію ЦНАП. Один з місцевих депутатів натякає, що за невелику плату він може це значно прискорити. Ваші дії?

6 із 14

Потрібно організувати ремонт даху приміщення для одного з віддалених робочих місць. Ви дізналися, що брат голови громади - власник компанії, що проводитиме ці роботи. На вашу думку, це підозріло?

Завдяки тому, що співробітники ЦНАП припинили брати хабарі, люди стали давати гарні відгуки про ЦНАП та рекомендувати його іншим

7 із 14

У громаді є багато віддалених сіл. Отже, ви прийняли рішення запустити мобільний ЦНАП. Але потрібні кошти, не заплановані бюджетом. Ваші дії:

8 із 14

Для початку роботи ЦНАП його потрібно облаштувати комп’ютерною технікою. Ви отримали відповідь на запити до міжнародних програм, з повідомленням, що ви отримаєте техніку. Які ваші наступні дії?

9 із 14

Яку систему повідомлення про корупцію у ЦНАП ви запровадите?

Після двох місяців роботи ваш мобільний ЦНАП, завдяки паспортному обладнанню, почав приносити дохід у місцевий бюджет

10 із 14

Один з реєстраторів, який хотів влаштуватись у ЦНАП, дізнався, що вакансію закрили без відкритого конкурсу та поскаржився у Фейсбук на відсутність прозорого відбору у майбутньому ЦНАП. Як ви відреагуєте?

Завдяки пресконференції про ваш зразковий ЦНАП дізналась вся область і тепер мешканці з всієї області приїжджають у ЦНАП за послугами
Нова комп’ютерна техніка дійсно потужна, і дозволила вам встановити ПЗ, яке значно пришвидшує процес надання послуг

11 із 14

Директор компанії постачальника POS-терміналу до ЦНАП у знак вдячності за співпрацю запропонував у подарунок обігрівач для користування у ЦНАП. Як ви відреагуєте на цю пропозицію?

12 із 14

Адміністратор помітив, що його колега, реєстратор у сфері земельних відносин, приймав поза чергою одного з відвідувачів, а потім вийшов на особисту зустріч поза межами офісу. Після цього у системі з’явилося рішення про присвоєння прав власності на земельну ділянку, а на столі колеги - два квитки на відпочинок у престижному SPA-центрі в Карпатах. Як ви відреагуєте?

13 із 14

Попередній керівник ЦНАП завищив показники ефективності роботи працівника Пенсійного фонду, який був його давнім другом. Отже працівник отримав премію. Як ви відреагуєте на цю ситуацію?

14 із 14

Ви дізнаєтесь, що працівник одного з віддалених робочих місць надає послуги як приватний нотаріус під час виконання службових обов'язків. Ваші дії?

Тепер кошти за послуги нотаріату надходять до вашого бюджету, разом з тим значно збільшилася кількість відвідувачів ЦНАП. Ви встановлюєте електронну систему управління чергою і тепер у ЦНАП значно більше задоволених клієнтів
Ви витратили весь бюджет, тому вас відсторонено від роботи. Спробуйте ще раз!
Розпочати тест знову
Прийняття рішень - це завжди складний процес. Ознайомтесь з рекомендаціями посібника та спробуйте пройти тест заново.
Розпочати тест знову
Репутація менше нуля: мешканці вам не довіряють, відкрита кримінальна справа. Голова вирішив вас звільнити. Спробуйте ще раз!
Розпочати тест знову

РЕЗУЛЬТАТ

Переглянути рекомендації
Пройти тест ще раз

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО УНИКНЕННЯ КОРУПЦІЙНИХ РИЗИКІВ У РОБОТІ ЦНАП

1. Розробіть Кодекс етики на основі рекомендацій посібника та Європейського кодексу поведінки для осіб, залучених у місцеве врядування.
https://rm.coe.int/168071b2e5

2. Розробіть план навчання на найближчих 6 місяців. Дізнайтесь про такі програми на державних ресурсах та від міжнародних програм, що працюють в Україні. Портал управління знаннями НАДС: https://pdp.nacs.gov.ua/
НАЗК: https://nazk.gov.ua/uk/

3. Створіть робочу групу, яка проведе антикорупційний аналіз установи, спланує навчальні заходи, перегляне інструменти антикорупційної поведінки тощо. Для аналізу використовуйте чеклисти з Посібника.

4. Перегляньте існуючу систему оцінки ризиків. Для цього використовуйте чеклисти Посібника. Переконайтеся в тому, що у процес залучені співробітники ЦНАП

5. Користуйтесь порадами Розділу 5 для розробки політики отримання матеріальної та нематеріальної винагороди у відповідності до чинного законодавства.

6. Ознайомтесь з політикою отримання матеріальної та нематеріальної винагороди вашої інституції.

7. Використовуйте пам’ятку про відмінність між потенційним та реальним конфліктом інтересів на основі розділу 4 Посібника.

8. Проінформувати відділ фінансового забезпечення (чи бухгалтерію) про те, на який тип попереджувальних сигналів слід звернути увагу.

9. Уточніть у керівництва ЦНАП про наявність такого підрозділу та обговорити створення на робочій антикорупційній групі.

10. Задокументуйте та зберігайте будь-які повідомлення про порушення та повідомте вищому керівництву та у відповідальні органи (НАЗК, Нацполіція, НАБУ).

11. Створіть розділ на сайті ЦНАП та публікуйте там всю інформацію про результати тендерів, та конкурсних відборів.

12. Організуйте місцеву антикорупційну інформаційну кампанію за допомогою ефективних засобів та у відповідних каналах.

13. Створіть анонімний механізм (електронна скринька, гаряча лінія, поштова скринька), що відповідає техвимогам визначеними НАЗК.