Новини

Ключові рекомендації представників ОМС та експертів щодо ухвалення підзаконних актів ЗУ №1427-IX

 

За результатами перших експертних обговорень та аналізу ситуації з виконанням ЗУ № 1427-IX проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» представляє перелік рекомендацій для Міністерства Юстиції України щодо покращення доступу до послуг РАЦС для жителів усіх територіальних громад:

Забезпечити прийняття підзаконних актів на виконання нещодавно прийнятих законів (зокрема закону 1427-IX) де строки вже порушені та врахування в підзаконних актах Мінюсту нового адміністративно територіального устрою та потреб в масовому наданні окремих послуг ДРАЦС органами місцевого самоврядування. Мінюст вже суттєво відстає від загальних трендів однієї з найбільш успішних реформ – децентралізаційної, через що доступ до послуг ДРАЦС у територіальних громадах погіршено (лише близько 15% територіальних громад мають змогу надавати послуги ДРАЦС, а по факту надає ще менше).

Надати роз’яснення для підконтрольного ДП «НАІС» та територіальних громад, щодо неправомірності вимог ДП «НАІС», пов’язаних з необхідністю реєстрації відповідних структурних підрозділів в якості юридичних осіб, для надання доступу до реєстру РАЦС. Це штучний бар’єр, в наданні доступу територіальним громадам до послуг ДРАЦС, не передбачений законодавством.

Вирішити операційні проблеми, щодо призначення різних ролей для адміністраторів ЦНАП та реєстраторів у Державному реєстрі актів цивільного стану, щоб ця роль могла поєднуватись в одній посадовій особі в ОМС. Нагадаємо, що жодної законодавчої вимоги щодо такого розподілу не має.

Забезпечити можливість надання послуг ДРАЦС старостами, адже раніше послуги ДРАЦС могли надаватись колишніми сільськими радами, а після їх приєднання до інших громад доступ до послуг погіршився, адже є бар’єри на підзаконному рівні щодо надання послуг ДРАЦС старостами.

Надати доступ відповідальним за ДРАЦС посадовим особам ОМС доступ до реєстру ДРАЦС в режимі перегляду, щоб була змога вчиняти реєстраційні дії згідно з вимогами Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.

Варто зазначити, що під час обговорень та експертних зустрічей представники Міністерства юстиції запевнили, що бачать ці проблеми та працюють над їх усуненням. Тож сподіваємось побачити якісь кроки для їх вирішення, про що будемо інформувати додатково.

Детальніше дивіться матеріал із заходу «Перемоги, виклики та можливості в забезпеченні доступу громадян до якісних послуг ДРАЦС»

https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/3362541-peremogi-vikliki-ta-mozlivosti-v-zabezpecenni-dostupu-gromadan-do-akisnih-poslug-dracs.html