Пропонуємо підбірку окремих новин та актів про зміни у системі адмінпослуг та інших питань зі сфери публічного адміністрування за період 1-10 серпня 2022 року. Також додатково наводимо деякі матеріали, які не відносяться до сфери адмінпослуг, але можуть бути корисними для ОМС.
Перелік новин та змін
Міністерство внутрішніх справ України, опубліковано 10 серпня 2022 року о 17:47
Європейський Союз підтримує високий рівень безпеки дорожнього руху в кожній із своїх країн-членів. Разом з тим усі країни континенту зіткнулись із безпрецедентним потоком мігрантів з України у зв’язку з військовими діями, які розв’язала росія на нашій території. Мільйони людей були змушені покинути Україну і просити захисту й досі перебувають у Європі. Велика частина з них є водіями і хочуть мати законні підстави бути учасниками дорожнього руху.
ЄС демонструє свою підтримку Україні. Нагадуємо, в кінці липня набув чинності Регламент користування українськими національними посвідченнями водія в країнах ЄС. Зміни стосуються лише осіб, які користуються тимчасовим або належним захистом у країнах ЄС.
Цей документ встановлює спеціальні правила щодо протермінованих, втрачених або викрадених українських посвідчень водія. Все, аби зменшити адміністративний тиск.
Отже, від кінця липня у таких країнах: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Швеція, Чехія — можна:
- користуватися українським посвідченням водія без необхідності його обміну протягом всього періоду перебування під захистом, а не лише впродовж 6 місяців;
- користуватися українським посвідченням водія старого зразка, яке оформлене лише кирилицею і не має терміну дії, без необхідності мати додатково завірений переклад або міжнародне посвідчення водія;
- користуватися українським посвідченням водія навіть у разі закінчення терміну його дії у 2022 році (це є актуальним для посвідчень виданих вперше з терміном дії 2 роки);
- отримати тимчасове (на період перебування під захистом) посвідчення водія зразка ЄС у разі втрати чи викрадення українського посвідчення водія без складання іспитів — достатньо проведення країною ЄС перевірки дійсності отриманого в Україні права на керування, а також перевірки відповідності стандартам фізичної та психічної придатності до керування.
Розглянемо кілька життєвих ситуацій.
Наприклад, людина виїхала під час війни до Польщі та отримала тимчасовий захист. Наразі в неї закінчився термін дії посвідчення водія, яке було видано вперше. Таке посвідчення є дійсним протягом 2 років і потім підлягає обміну. В Україні на час дії воєнного стану такі протерміновані посвідчення водія вважаються дійсними. Відтепер на території країн-членів ЄС такі посвідчення водія також вважаються дійсними. Не треба витрачати свій час отримання польського посвідчення водія або їхати до України задля обміну.
Важливо, якщо термін дії посвідчення водія виданого в Україні закінчився до початку 2022 року, то його все ж треба обміняти. Оскільки до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у особи була можливість потурбуватися про належний стан своїх документів.
Інший приклад. Людина виїхала потягом до Угорщини і в неї було з собою українське посвідчення водія старого зразка — оформлене лише кирилицею і без зазначення терміну дії. Особа отримала тимчасовий захист і бажає керувати транспортним засобом в Угорщині. З липня відповідно до нового Регламенту вона може користуватись у ЄС посвідченням оформленим лише кирилицею. Більше немає вимоги мати з собою завірений переклад або додаток у формі книжечки — міжнародне посвідчення водія. Достатньо мати документ, що посвідчує особу.
https://www.kmu.gov.ua/news/ukrainske-posvidchennia-vodiia-u-ies-shcho-zminylos
Додаткові матеріали, які не відносяться до сфери адмінпослуг, але можуть бути корисними для ОМС
Міністерство внутрішніх справ України, опубліковано 09 серпня 2022 року о 19:41
У покроковій інструкції викладено всі вимоги щодо в’їзду в Україну, а також перебування в нашій державі з урахуванням запровадження в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану.
Щоб перетнути кордон, іноземцям або особам без громадянства потрібні:
- дійсний паспортний документ;
- відсутність рішення уповноваженого держоргану України щодо заборони в’їзду особи на територію нашої держави
- наявність в’їзної візи;
- підтвердження мети перебування;
- достатнє фінансове забезпечення.
https://www.kmu.gov.ua/news/u-mvs-rozrobleno-alhorytm-dii-shchodo-vizdu-i-perebuvannia-inozemtsiv-na-terytorii-ukrainy
Нормативні акти, які не потрапили у попередній моніторинг
Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про систему професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад» від 29.07.2022 № 846
Добірку новин та актів про зміни у системі адмінпослуг та інших питань зі сфери публічного адміністрування створено спільно з Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN за координації Віктора Тимощука, члена правління Центру політико-правових реформ,с.н.с. Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України.