Новини

Новини та зміни у системі адмінпослуг (11.04.2023 - 20.04.2023)

Підбірка окремих новин та актів про зміни у системі адмінпослуг та інших питань зі сфери публічного адміністрування за період 11-20 квітня 2023 року. Також додатково наводимо деякі матеріали, які не відносяться до сфери адмінпослуг, але можуть бути корисними для ОМС. 
21042023

Перелік новин та змін

Інформація щодо особливості укладання шлюбу в умовах війни

Міністерство юстиції України, опубліковано 20 квітня 2023 року о 20:53

Міністерство юстиції роз'яснює особливості укладання шлюбу в умовах війни.

Відповідно до частин першої – другої статті 28 Сімейного кодексу України майбутнє подружжя подає заяву про реєстрацію шлюбу до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором.

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.

Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання заяви про реєстрацію. Але, за наявності поважних причин, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє зареєструвати шлюб раніше цього терміну. Що це за причини:

 • вагітність нареченої;
 • народження дитини;
 • загроза для життя нареченої або нареченого.

У зв’язку з військовою агресією рф в Україні введено воєнний стан. Тому державна реєстрація шлюбу відбувається у день подання заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

Згідно зі статтею 14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація шлюбу проводиться за особистої присутності нареченої та нареченого.

Водночас українським законодавством передбачений особливий порядок дистанційного одруження для військовослужбовців. Це питання регулюється Постановою Кабміну від 7 березня 2022 року № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану».

Цією процедурою можуть скористатися:

 • військовослужбовці: ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого військового формування;
 • поліцейські;
 • особи рядового і начальницького складу: Служби цивільного захисту, ДБР, Державної кримінально-виконавчої служби;
 • особи начальницького складу: НАБУ, Бюро економічної безпеки;
 • працівники закладів охорони здоров’я.

Такі заяви про державну реєстрацію шлюбу подаються безпосередньому командиру (керівнику), який засвідчує справжність підпису наречених та передає заяву до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Також можна скористатися і іншою процедурою, коли акт про укладення шлюбу складається не органом РАЦС, а безпосереднім командиром (керівником) військовослужбовця та скріплюється гербовою печаткою відповідного органу (військового формування).

Акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку.

Крім того, можна подати заяву про державну реєстрацію шлюбу на Порталі ДІЯ 

Які документи потрібні для укладання шлюбу:

 • заява;
 • документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації;
 • паспорт громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, та посвідка на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.

Пунктом 3 глави 1 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 No 52/5, подання інших документів законодавством не передбачено.

Додатково зазначаємо, що заява про державну реєстрацію шлюбу, про державну реєстрацію розірвання шлюбу, форми яких затверджені додатками 6, 9, 11, 12 до Правил, містить обов’язкову для заповнення графу «Відношення до військової служби», що передбачає зазначення таких відомостей щодо особи: де перебуває на обліку; назва міста, номер поштової скриньки військової частини, де служить; військове звання (категорія) (стосовно призовників зазначається «призовник»); серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку.

Необхідність внесення до заяви вказаних відомостей випливає зі змісту частини четвертої статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та пункту 57 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, якими визначено, що органи реєстрації актів цивільного стану зобов’язані в семиденний строк надати відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональним органам Служби безпеки України, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки України відомості про події та дії, що нерозривно пов’язані з призовником, військовозобов’язаним, резервістом, його батьками та членами сім’ї (дружиною (чоловіком), дітьми) та підлягають обов’язковому внесенню до Реєстру (відомості про шлюб, про розірвання шлюбу).

https://www.kmu.gov.ua/news/miniust-informatsiia-shchodo-osoblyvosti-ukladannia-shliubu-v-umovakh-viiny

Додаткові матеріали, які не відносяться до сфери адмінпослуг, але можуть бути корисними для ОМС

Військово-лікарські комісії працюватимуть на базі цивільних медзакладів за Програмою медгарантій

Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 18 квітня 2023 року о 17:20

Уряд ухвалив постанову щодо впровадження нового пакета в рамках Програми медичних гарантій. Він передбачає проведення медичних оглядів мультидисциплінарними командами лікарів військово-лікарських комісій (далі – ВЛК), що утворюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Позаштатні ВЛК, які функціонують при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, функціонуватимуть на базі цивільних медичних закладів. Їх кількість та перелік з урахуванням поточного навантаження визначатиме керівництво обласних військових та київської адміністрацій. Своєю чергою Нацслужба здоровʼя укладатиме договори з цими медзакладами та забезпечуватиме оплату наданих послуг за новим пакетом «Медичний огляд осіб, який проводиться при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки».

Такий крок дозволить посилити ресурсне забезпечення роботи лікарів, які залучені до проведення медичних оглядів для оцінки придатності особи до військової служби. 

«Умови повномасштабної війни ставлять перед нами нові виклики. Навантаження на військово-лікарські комісії зросло в рази. Наш обовʼязок – забезпечити українцям належний рівень обслуговування без бюрократії і черг, в тому числі у ВЛК. Це одне з важливих і актуальних на сьогодні завдань. МОЗ зі свого боку вже долучилося до створення ВЛК на базі цивільних закладів охорони здоровʼя. Також команда МОЗ працює у складі міжвідомчої роботи для удосконалення процесів роботи ВЛК. Ми готові підставити своє плече і сьогоднішнє рішення Уряду щодо впровадження нового пакета в рамках Програми медичних гарантій, який передбачає проведення медичних оглядів мультидисциплінарними командами лікарів ВЛК, що утворюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, чергове тому підтвердження. Наша мета – швидке та зручне надання послуг, де в центрі людина», – зазначив Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко. 

Всі послуги, які входять до пакета Програми медгарантій будуть безоплатними для тих хто проходить ВЛК. Зокрема, держава покриватиме такі послуги:

 • проведення лабораторних та інструментальних досліджень;
 • направлення особи за наявності показань в інші медичні заклади для проведення необхідних консультацій та обстежень, а також для надання спеціалізованої медичної допомоги у разі потреби;
 • оформлення проектів довідок та формування медичних висновків щодо стану здоров’я особи.

Аби отримати безоплатні послуги на базі цивільного медичного закладу, громадянин, який проходить ВЛК, повинен мати один із наступних документів:

 • картку обстеження та медичного огляду;
 • картку медогляду кандидата на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти Міноборони;
 • картку медогляду призовника;
 • направлення керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

https://www.kmu.gov.ua/news/viiskovo-likarski-komisii-pratsiuvatymut-na-bazi-tsyvilnykh-medzakladiv-za-prohramoiu-medharantii

Нормативні акти, які не потрапили у попередній моніторинг

Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2023—2025 роках» від 07.04.2023 № 312-р

Добірку новин та актів про зміни у системі адмінпослуг та інших питань зі сфери публічного адміністрування створено спільно з Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN за координації Віктора Тимощука, члена правління Центру політико-правових реформ,с.н.с. Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України.