Новини

PROSTO розпочинає діяльність по підтримці старост територіальних громад

Інститут старост покликаний забезпечувати належну взаємодію між центром територіальної громади та жителями інших населених пунктів. Також, старости відповідають за належне надання публічних, в тому числі адміністративних, послуг для жителів старостинських округів. Фактично це перша точка доступу для вирішення потреб громадян, які проживають в населених пунктах, поза межами центру територіальної громади. 

Розуміючи важливість доступності до публічних послуг для жителів усіх населених пунктів, шведсько-український Проект PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» розпочав пілотування нового напрямку – «Роль старости в організації доступу до публічних послуг у старостинських округах».

«Старости — це найближчі до людей представники влади та найперші помічники в комунікації людей із центром громади. Від якості цієї комунікації залежатиме згуртованість громади, а від якості наданих адміністративних послуг — рівень задоволеності жителів. Отже, розвиток та навчання старост є важливим елементом децентралізації», зазначила Олеся Цибулько, директорка директорату системного розвитку надання адміністративних послуг Міністерства цифрової трансформації України.

new vector Монтажна область 1 копія 14

Першими партнерами PROSTO стали 7 територіальних громад з різних куточків України: Дунаївці (Хмельницька область), Кам'янка Бузька (Львівська область), Іванків (Київська область), Муровані Курилівці (Вінницька область), Надвірна (Івано-Франківська область), Ясіня (Закарпатська область), Овруч (Житомирська область).

Пілотні громади були обрані за такими критеріями:

  • наявність щонайменше 10 старостинських округів в межах територіальної громади,
  • кількість жителів територіальної громади: від 10 до 100 тисяч жителів,
  • громади де кількість ВПО не менше 10% від населення громади / звільнені від тимчасової окупації / з гірських регіонів / з мобільним ЦНАП,
  • політична воля голови громади до співпраці в контексті старост.

Перелік партнерів буде розширено після завершення пілотування. Загалом, планується, що за результатами спільної роботи з партнерами та реалізації активностей буде досягнуто наступних результатів:

  • проведено комплексний моніторинг функціонування інституту старост в пілотних громадах;
  • організовано обмін досвідом для старост та керівництва громад з пілотних громад;
  • проведено навчальні тренінги для підвищення інституційної спроможності старост, в тому числі, щодо надання адміністративних послуг;
  • надано рекомендації щодо адаптації ІТ продуктів використання на старостинських округах;
  • підготовлено методичні рекомендацій та рекомендації політики щодо ефективного функціонування інституту старост;
  • популяризовано кращі практики з метою їх масштабної імплементації.

Шведсько-український проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» працює у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством розвитку громад та територій України, з метою підтримки місцевого самоврядування у сфері надання доступних та якісних послуг у громадах.