Інформація про ВПО

ПРО ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ (ВПО)

(у зв’язку з повномасштабною агресією рф проти України з 24.02.2022)

У цьому експертному документі даються відповіді на питання:

  • хто має право на статус ВПО
  • як отримати статус ВПО / куди звертатися
  • які документи потрібно надати для взяття на облік ВПО
  • процедура взяття на облік та отримання довідки ВПО
  • отримання довідки про ВПО через «Дію»
  • загальні права ВПО та послуги, які можуть отримувати ВПО
  • спеціальні права ВПО / «нові виплати» 
  • основні нормативно-правові акти щодо ВПО.

Також надаються адресні рекомендації громадянам (як ефективніше скористатися своїми правами), органам місцевого самоврядування (як краще обслуговувати ВПО) та Уряду України (як поліпшити державну політику з цього питання та її реалізацію).

Підготовлено Ініціативою «Право в умовах війни» спільно з Проектом PROSTО Підтримка доступності послуг в Україні.

1. Хто має право на статус ВПО

Люди, які змушені покинути своє постійне місце проживання у зв’язку з воєнними діями, є внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Зокрема, це стосується осіб, які перемістились з регіонів, де ведуться активні бойові дії, і перелік цих регіонів визначений Урядом (розпорядження КМУ від 06.03.2022 №204 – для єПідтримки: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська області, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

Для отримання статусу ВПО потрібно стати на відповідний облік  та отримати довідку ВПО.

На практиці статус ВПО також надають особам, які переміщаються в межах «небезпечних» областей з розпорядження КМУ №204. Вважаємо це правильним підходом, адже вимушене переміщення особи з постійного місця проживання в іншу територіальну громаду, дійсно має надавати право на всебічну підтримку держави.

Рекомендації  громадянам: Якщо Ви не потребуєте допомоги держави то отримувати статус ВПО – це не обов’язок, а Ваше право. Але Ви можете стати принаймні на облік ВПО, щоб полегшити виконання ОМС та державі своїх функцій (з визначення потреб у гуманітарній допомозі, медичній, освітній тощо інфраструктурі).

Рекомендації ОМС: оскільки питання «нових» ВПО (після агресії рф 24.02.2022) врегульовано на національному рівні, зокрема з часу ухвалення Постанови КМУ від 13.03.2022 №269, то органам місцевого самоврядування (ОМС), у разі дієвого обліку ВПО із застосуванням передбачених механізмів чи інструментів на національному рівні, не рекомендується впроваджувати додаткових місцевих обліків та статусів для таких осіб. Якщо такі тимчасові місцеві обліки використовувалися раніше, то їх потрібно привести у відповідність до національного законодавства, тобто узгодити або  скасувати.

Рекомендації Уряду: Частина громадян, можливо, не потребують статусу ВПО, бо не потребують фінансової підтримки держави та гуманітарної допомоги тощо. Але ОМС і держава зацікавлені мати інформацію і про таких осіб, принаймні кількісну в розрізі громад. Тут Уряду можна розглянути питання про запровадження ще додаткового нового механізму - «реєстрації тимчасового місця проживання» (у декларативному порядку), або інші найпростіші форми обліку (телефонна чи електронна реєстрація-повідомлення), без надання будь-якого спеціального статусу та додаткових прав. У цю ж категорію можуть потрапити і громадяни, що переміщуються у межах відносно безпечних регіонів, і в принципі не мають права на статус ВПО. Також потрібно пам’ятати, що частина громадян переміщається на постійне місце проживання і повинна мати відповідні можливості реєстрації/декларування нового місця проживання.